Gdzie zarejestrować domenę?

1 minut(y)

Kupując domenę mamy dwie możliwości, kupno nowej domeny internetowej lub wykupienie uprzednio zarejestrowanego adresu na giełdzie, bądź poprzez kontakt bezpośrednio z właścicielem poszukiwanego przez nas adresu. Jednak ceny już zarejestrowanych domen dochodzą do milionowych sum. Dlatego skupimy się na pozyskaniu całkowicie świeżej domeny.

CIEKAWOSTKA!

Najdrożej wykupione domeny w Polsce:
Play.pl - oficjalna cena nie jest znana, ale mówi się o 2 milionach złotych
Co.pl - 1 000 000 zł
Opony.pl - 960 000 zł
Saturn.pl - 600 000 zł
Urlopy.pl - 400 000 zł

Rozszerzenie adresu

Rejestrując domenę, może ona mieć różnorodne rozszerzenia, np. .com, .net, .info, .eu. Każde rozszerzenie informuje o czymś osobę zainteresowaną wejściem na daną stronę internetową.

  • .com - komercyjne
  • .net - internetowe
  • .info - informacyjne
  • .eu - Unia Europejska

Przyjęte jest również, że każdy kraj ma także własne rozszerzenie. Dla Polski jest to .pl. Jeżeli chcesz działać szerzej, można pomyśleć o rozszerzeniu .com, ale w każdym innym przypadku polecam zainteresować się wyłącznie .pl. To w zupełności wystarczy, jeżeli chcesz uruchomić swoją małą firmę.

Gdzie i za ile?

Można spotkać pełno reklam, gdzie firmy oferują rejestrację domeny za 0 zł. Jest to najlepsza oferta tylko i wyłącznie, jeżeli potrzebujemy domenę na okres nie dłuższy niż jeden rok. A to dlatego, że po tym okresie czasu domenę należy przedłużyć na kolejny rok, a to wiąże się już z opłatą. Dlatego, jeżeli potrzebujemy domeny na dłuższy czas, zdecydowanie odradzam kupno tego adresu w takiej firmie.

Cennik        
Rejestrator nazwa.pl home.pl ovh.pl gnum.pl
Rejestracja 0 zł 0 zł 9,99 zł 9,89 zł
Odnowienie 100 zł 100 zł 40,64 zł 39,99 zł
Koszt utrzymania 3 lata 200 zł 200 zł 91,27 zł 89,87 zł
Koszt utrzymania 10 lat 900 zł 900 zł 375,75 zł 369,80 zł

*Ceny przedstawione w wartościach netto.
*Podane ceny zaczerpnięte z oficjalnych cenników, na dzień 12.08.2018.

Nie nabieraj się na “Najtańsza domena”!

Rejestracja domeny za 0 zł jest na prawdę zachęcająca, ale w dłuższej perspektywie “przywiązanie” do takiej firmy jest zupełnie nieopłacalne. Istnieje oczywiście możliwość przeniesienia adresu domeny do innego rejestratora oferującego odnowienie, w celu obniżenia kosztów. Jednak firmy te robią wszystko, aby utrudnić ten proces z wiadomych względów. Oczywiście jak zawsze chodzi o kasę.

Administrowaniem domen i obsługą techniczną zazwyczaj zajmują się w imieniu swoich klientów twórcy strony internetowej. Ale należy pamiętać, aby przed rejestracją nowego adresu zapoznać się z cennikiem odnowień.

Zostaw komentarz